Description
Radwag WTC 200 Precision balance has 200 g capacity and 0.001 g readability. WTC 200 comes with warranty.
Click here for Radwag AS 220.X2 PLUS Analytical Balance, 220 g Capacity, 0.1 mg
Specifications
| adjustment-type | external |
|---|---|
| brand | Radwag |
| capacity-g | 200 |
| carton-dimensions | 330×230×140 mm |
| communication | 1×RS 232, USB-A, USB-B |
| display | Backlit LCD display |
| lead-time | 10 |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | ±0,004 |
| list-price | 581.00 |
| Manual | WTC_200_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | WL-210-0004 |
| model | WTC Series |
| net-weight | 1.2 kg |
| operating-temperature | 59° to 86° F / 15° to 30° C |
| pan-dimension | 128x128 mm |
| power-supply | 100-240 V, 50/60 Hz |
| readability-g | 0.001 |
| Spec Sheet | WTC_200_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | 2 s |
| tare-range | -200 g |
| warranty-covering-parts-and | 3 year manufacturer's limited warranty |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.

