Description
Radwag WTC 3000 Precision balance has 3100 g capacity and 0.1 g readability. WTC 3000 comes with warranty.
Click here for Radwag AS 220.X2 PLUS Analytical Balance, 220 g Capacity, 0.1 mg
Specifications
| adjustment-type | external |
|---|---|
| brand | Radwag |
| capacity-g | 3100 |
| carton-dimensions | 33Ć22Ć14Ā cm |
| communication | 1ĆRS 232, USB-A, USB-B |
| display | Backlit LCD display |
| lead-time | 10 |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | ±0,3 |
| list-price | 608.00 |
| Manual | WTC_3000_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | WL-210-0007 |
| model | WTC Series |
| net-weight | 1.2 kg |
| operating-temperature | 59° to 86° F / 15° to 30° C |
| pan-dimension | 128Ć128 mm |
| power-supply | 100 Ć· 240 V AC 50 Ć· 60 Hz / 12 V DC and battery |
| readability-g | 0.1 |
| Spec Sheet | WTC_3000_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | 2 s |
| tare-range | -3100Ā g |
| warranty-covering-parts-and | 3 year manufacturer's limited warranty |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.

