Ricelake 216112 RL1200EM Electromechanical Portable Beam Scale, Class III, NTEP, 1000 lb x 0.5 lb
Authorized Ricelake DistributorSKU: 216112
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
In stock
Description
RL1200 Base Features:
Cast iron construction
Designed with handles for ease of portability
Heavy duty wheels
380 Synergy Series Features:
Battery powered via four C-cell batteries, Optional AC adapter (PN:206433)
304 stainless steel enclosure with IP66 rating overall
Simplified 5-button operation
Three wire RS-232 and USB 2.0 communication capable
LCD display, six 1" digits
Full front-panel digital calibration
Capable of printing, Optional Date and Time can be added with module (PN:204258)
Push button and keyed tare
Specifications
brand Ricelake
capacity-lb 1000
Communication RS-232 (3 wire), USB
Construction Cast iron capacity / 304 stainless steel
display LCD display, six-digits, 1" tall
Legal-for-Trade Yes
linearity ±0.01% full scale
list-price 2390.00
manufacturer-part-number 216112
pan-size 24" x 18"
power Batteries: 4 Alkaline C-cell (Optional: 115/230VAC to 12VDC adapter)