Description
Handles a larger capacity.Hybrid screen is easy to use and improves functionality.Optional isoCAL internal calibration saves you time and money for accurate weighing results.Parts offer a high chemical resistance so there is no need to worry over spills.Can transfer data directly to a PC with its optional data cable – no extra software required
Click here for Sartorius BCE64-1S Entris II Analytical Balance, 60 g Capacity, 0.0001
Specifications
| Applications | Weighing. Density. Percentage. Check Weighing. Peak Hold. Counting. Animal Weighing. Dosing. Mass unit conversion. Calculation. Mixing. Totalizing. Statistics. Underhook/below balance weighing |
|---|---|
| brand | Sartorius |
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 2200 |
| Communication | 1 x RS232, 1 x USB C |
| Dimensions | 219 x 317 x 94 mm |
| display | LED Touchscreen |
| display-language | English, German, French, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, and Polish |
| Draft-Shield | No |
| Legal-for-Trade | No |
| Linearity | ± 0.02 g |
| list-price | 2157.80 |
| manufacturer-part-number | BCE2202I-1S |
| model | Entris II |
| net-weight | 6.2 kg |
| pan-dimension | 7.1" x 7.1"/ 182 x 182 mm |
| part-number | BCE2202I-1S |
| power | AC adapter |
| readability-g | 0.01 |
| Spec Sheet | BCE2202I-1S_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | < 0.9 seconds |
| Warranty | 2 year manufacturer's limited warranty |
| Weighing-Units | Gram, kilogram, carat, pound, ounce, troy ounce, Hong Kong tael, Singapore tael, Taiwan tael, grain, pennyweights, milligram, parts per pound, China tael, mommes, Austrian carat, tola, baht, mesghal and Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

