Description
No matter what you’re weighing, the new Entris® II balance is always the right choice. Offering unrivalled value and backed by almost 150 years of German engineering expertise, the Entris® II comes in two product lines, so you can find the balance that meets your specific weighing needs.
Our Entris® II Essential line is the only balance in its class offering isoCAL, LED touch technology, and 12 built-in applications at a budget price. With over 40 models from which to choose, you will surely find a model to meet your basic weighing needs.
Click here for TREE MRC-2000 BLUETOOTH GO KART SCALE SYSTEM, 2000 lb Capacity, 0.2 lb
Specifications
| Applications | Weighing. Dosing. Counting. Percentage weighing. Net total. Totalizing. Animal weighing. Calculation. Density. Statistics. Peakhold. Checkweighing. Mass unit conversion. Underfloor weighing |
|---|---|
| brand | Sartorius |
| calibration | External calibration |
| capacity-g | 320 |
| Communication | 1 x RS232, 1 x USB C |
| diameter-mm | 120 |
| Dimensions | 219 × 317 × 345 mm |
| display | LED Touchscreen |
| display-language | English, German, French, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, and Polish |
| Legal-for-Trade | NTEP Certificate (USA) |
| Linearity | ± 0.002 g |
| list-price | 1830.86 |
| Manual | Manual_BCE323-1NUS.pdf |
| manufacturer-part-number | BCE323-1NUS |
| material | Polybutylene Terephthalate (PBT); Glass; Stainless Steel |
| Maximum-Working-Temperature | 10°C to 30°C |
| model | Entris II |
| net-weight | 6.2 kg |
| pan-dimension | 4.72" / 120 mm diameter |
| part-number | BCE323-1NUS |
| power | 100 – 240 VAC, ±10%, 50 – 60 Hz, 0.2 A |
| readability-g | 0.001 |
| Spec Sheet | Datasheet_BCE323-1NUS.pdf |
| stabilization-time | ≤1.0 s |
| Warranty | 2 year manufacturer's limited warranty |
| Weighing-Units | Gram, kilogram, carat, pound, ounce, troy ounce, Hong Kong tael, Singapore tael, Taiwan tael, grain, pennyweights, milligram, parts per pound, China tael, mommes, Austrian carat, tola, baht, mesghal and Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

