Description
Cubis MCA1203S-2S00-E Electronic Precision balance with user interface MCA with coloured touch screen, manual glass draft shield E and automated motorized leveling, weighing capacity 1200 g, readability 1 mg.
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| capacity-g | 1200 |
| Communication | USB A, B, C, RS232, and Ethernet |
| Dimensions | 425 x 240 x 373 mm |
| display | MCA Adavanced User Interface |
| Draft-Shield | Manual draft shield for all models with 1 mg readability |
| Legal-for-Trade | No |
| Linearity | Tolerance 2 mg Typical value 1 mg |
| list-price | 14117.27 |
| manufacturer-part-number | MCA1203SE-S00 |
| model | Cubis II MCA |
| net-weight | 5.9 kg |
| pan-dimension | 140 x 140 mm |
| readability-g | 0.001 |
| Spec Sheet | MCA1203SE-S00_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10-year limited warranty is valid for Cubis® II lab balances purchased and located in USA and Canada and are subject to the terms and limitations set out in the Sartorius Terms and Conditions of Sale (USA). |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

