Description
Cubis MCA balance with large high end 7 inch color TFT touch display in 16:9 format with new user interface. Actual scale division (d) 1 | 10 mg, nominal maximum load (Max) 1010 | 2200g. Standard version non-verified, all units. Manual glass analytical draft shield chamber, with smooth-action doors that open wide and provide unimpeded access to the weighing chamber without interfering braces.
Click here for Balances low price | Data Support Company Vendors
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 2200 |
| Communication | Ethernet, USB A, USB B, USB C, RS-232, 1 x peripheral connector for Sartorius accessories |
| Dimensions | 355 x 260 x 61 mm |
| display | MCA Adavanced User Interface |
| Draft-Shield | Yes |
| Legal-for-Trade | No |
| Linearity | ± 0.005 g |
| list-price | 13153.89 |
| manufacturer-part-number | MCA2203P-2S00-U |
| model | Cubis II MCA |
| pan-dimension | 140 x 140 mm |
| power | AC adapter |
| readability-g | 0.001 |
| Spec Sheet | MCA2203P-2S00-U_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10-year limited warranty is valid for Cubis® II lab balances purchased and located in USA and Canada and are subject to the terms and limitations set out in the Sartorius Terms and Conditions of Sale (USA). |
| Weighing-Units | Gram, kilogram, carat, pound, ounce, troy ounce, Hong Kong tael, Singapore tael, Taiwan tael, grain, pennyweights, milligram, parts per pound, China tael, mommes, Austrian carat, tola, baht, mesghal and Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

