Description
The Sartorius Cubis II MCA is a premium, high-performance laboratory balance designed for analytical weighing in research, pharmaceutical, and laboratory applications. It offers unmatched compliance with regulatory standards such as USP, GLP/GMP, and 21 CFR Part 11. Cubis II balances provide intuitive touchscreen operation, automatic leveling, automatic internal calibration, and a range of connectivity options for seamless data transfer. Sartorius Cubis II balances are at the pinnacle of reliability, functionality, and accuracy for analytical weighing.
Features:
MCA324"P" refers to the balance being triple range (80g|160g|320g x 0.0001g|0.0002g|0.0005g)
Automatic internal calibration (isoCAL)
Internal motorized automatic levelling
7” color touchscreen TFT display in 16:9 format with intuitive user interface
Monolithic weigh cell technology
Fast stabilization times
Overload protection
Lockdown capable to prevent tampering or theft
Custom modularity with thousands of hardware/software applications
Easy connection to PCs for weighing data transfer directly into spreadsheets or documents such as Microsoft® Excel or Word
Pharmaceutical and GxP compliance
21 CFR Part 11 and EU Annex 11 compliance with complete traceability
High chemical resistance
CalAudit Trail with automatic documentation of calibration and levelling processes, with date and time stamp
Controlled access to balance settings with User Management
Standard non-verified version for all units
Made in Germany
Draft Shield / Configuration U
Large manual glass draft shield for precision and analytical balances. It features smooth-action doors that open wide and provide unimpeded access to the weighing chamber without interfering braces.
Software:
QApp Package QP1 (Pharma)
QP1 Pharma: The Pharma software application package contains applications concerning the topic compliance with pharmaceutical-relevant guidelines as 21 CFR Part 11 and USP 39, Chapter 41. The Pharma package includes applications such as user management, digital signatures, audit trail, USP minimum weight. 21CFR compliant without requiring purchase of LabX software through one time purchase of QApp 1.
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 320 |
| Communication | Ethernet, USB A, USB B, USB C, RS-232, 1 x peripheral connector for Sartorius accessories |
| dimensions | 7.52" x 7.6" x 10.28"/ 191 x 193 x 261 mm |
| display | Large high color touchscreen TFT display (7" in 16:9 format for MCA) |
| Draft-Shield | Draft Shield U / Large manual glass draft shield for precision and analytical balances. It features smooth-action doors that open wide and provide unimpeded access to the weighing chamber without interfering braces. |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | ± 0.0005 g |
| list-price | 12020.49 |
| Manual | Manual-Cubis_II_QApp.pdf |
| manufacturer-part-number | MCA324P-2S00-U QP1 |
| Minimum-Weight | 0.82 g |
| pan-size | 3.35" x 3.35" / 85 mm x 85 mm |
| power | AC adapter |
| readability-g | 0.0001 |
| Software-Packages-Included | QApp 1 |
| Spec Sheet | Spec-Sheet_cubis-ii.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10-year limited warranty is valid for Cubis® II lab balances purchased and located in USA and Canada and are subject to the terms and limitations set out in the Sartorius Terms and Conditions of Sale (USA). |
| Weighing-Units | Gram, kilogram, carat, pound, ounce, troy ounce, Hong Kong tael, Singapore tael, Taiwan tael, grain, pennyweights, milligram, parts per pound, China tael, mommes, Austrian carat, tola, baht, mesghal and Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

