Description
Cubis MCA balance with large high end 7 inch color TFT touch display in 16:9 format with new user interface. Actual scale division (d) 1 | 2 | 5 mg, nominal maximum load (Max) 150 | 300 | 620g. Standard version non-verified, all units. Manual glass draft shield for precision balances.For scientists in R&D and analytical laboratories needing the most reliable lab weighing results, the Cubis® II from Sartorius is a completely configurable, high performance portfolio of balance hardware and software that will align with your unique demands and compliance requirements to maximize operational efficiency and experimental outcomes.All modules of the Cubis® II balance were designed for an intuitive operation, further aided by intelligent diagnostic systems. These design elements guarantee a higher degree of repeatability for different workflows while lowering the probability of human error during measurement.The modular weighing system Cubis® II can be individually configured from different components. The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis® II balance to all weighing tasks. The Cubis® II range of premium laboratory balances with a maximum load between 2.1 g and 70 kg and a readability between 0.1 ìg to 1 g provide the ideal model for every application.
Also, check out Balances low price | Data Support Company
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| capacity-g | 620 |
| Dimensions | 425 x 240 x 373 mm |
| display | MCA Adavanced User Interface |
| Legal-for-Trade | No |
| list-price | 8145.17 |
| manufacturer-part-number | MCA623P-2S00-E |
| model | Cubis II MCA |
| pan-dimension | 5.5 in x 5.5 in (140 mm x 140 mm) |
| power | 100 to 240 V (± 10%) |
| readability-g | 0.001 |
| Spec Sheet | MCA623P-2S00-E_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10-year limited warranty is valid for Cubis® II lab balances purchased and located in USA and Canada and are subject to the terms and limitations set out in the Sartorius Terms and Conditions of Sale (USA). |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

