Description
The Sartorius Cubis II MCA is a premium, high-performance laboratory balance designed for precision weighing in research, pharmaceutical, and laboratory applications. It offers unmatched compliance with regulatory standards such as USP, GLP/GMP, and 21 CFR Part 11. Cubis II balances provide intuitive touchscreen operation, automatic leveling, automatic internal calibration, and a range of connectivity options for seamless data transfer. Sartorius Cubis II balances are at the pinnacle of reliability, functionality, and accuracy for analytical weighing.
Features:
MCA623"P" refers to the balance being triple range (150g|300g|620g x 0.001g|0.002g|0.005g)
Automatic internal calibration (isoCAL)
Internal motorized automatic levelling
7” color touchscreen TFT display in 16:9 format with intuitive user interface
Monolithic weigh cell technology
Fast stabilization times
Overload protection
Lockdown capable to prevent tampering or theft
Custom modularity with thousands of hardware/software applications
Easy connection to PCs for weighing data transfer directly into spreadsheets or documents such as Microsoft® Excel or Word
Pharmaceutical and GxP compliance
21 CFR Part 11 and EU Annex 11 compliance with complete traceability
High chemical resistance
CalAudit Trail with automatic documentation of calibration and levelling processes, with date and time stamp
Controlled access to balance settings with User Management
Standard non-verified version for all units
Made in Germany
Draft Shield / Configuration U:
Large manual glass draft shield for precision and analytical balances. It features smooth-action doors that open wide and provide unimpeded access to the weighing chamber without interfering braces.
Software:
QApp Package QP2 (Advanced Applications), QP3 (Utilities), & QP4 (Connectivity)
QP2 Advanced Applications: The Advanced software application package includes various complex weighing applications incl. evaluation. This includes applications used for density determination, percentage weighing, counting, backweighing, residual dirt analysis, residue on ignition, filter weighing, checkweighing, formulation, averaging, etc.
QP3 Utilities: The Utility software application package contains weighing applications and function extensions such as bootscreen, color scheme, free formula, fiber coarseness, diameter determination, air buyoancy correction, paper weight, statistics and printing of QR | bar codes.
QP4 Connectivity: The Connectivity software application package includes applications for data exchange, for example to Windows file server, FTPS, etc.
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 620 |
| Communication | Ethernet, USB A, USB B, USB C, RS-232, 1 x peripheral connector for Sartorius accessories |
| dimensions | 7.52" x 7.6" x 10.28"/ 191 x 193 x 261 mm |
| display | Large high color touchscreen TFT display (7" in 16:9 format for MCA) |
| Draft-Shield | Draft Shield U / Large manual glass draft shield for precision and analytical balances. It features smooth-action doors that open wide and provide unimpeded access to the weighing chamber without interfering braces. |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | ± 0.005 g |
| list-price | 11767.66 |
| Manual | Manual-Cubis_II_QApp.pdf |
| manufacturer-part-number | MCA623P-2S00-U QP2 QP3 QP4 |
| Minimum-Weight | 0.82 g |
| pan-size | 5.5" x 5.5" / 140 x 140 mm |
| power | AC adapter |
| readability-g | 0.001 |
| Software-Packages-Included | QApp 2, 3, & 4 |
| Spec Sheet | Spec-Sheet_cubis-ii.pdf |
| stabilization-time | 0.8s |
| Warranty | 10-year limited warranty is valid for Cubis® II lab balances purchased and located in USA and Canada and are subject to the terms and limitations set out in the Sartorius Terms and Conditions of Sale (USA). |
| Weighing-Units | Gram, kilogram, carat, pound, ounce, troy ounce, Hong Kong tael, Singapore tael, Taiwan tael, grain, pennyweights, milligram, parts per pound, China tael, mommes, Austrian carat, tola, baht, mesghal and Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

