Description
Monolithical weighing system
Integrated climate sensors
Individual sample holders
Error-free operation
Individual QApp workflows
Motorized auto-leveling
Full end-to-end data integrity
21 CFR Part 11 compliance
Integrated audit-trail
State-of-the-art user management
Excellent service support
Integrated status center
Integrated service functions
Preventive maintenance on accredited standards
TFT touch screen operation with readable display and easy to operate user interface
Software Factory installed basic set of essential weighing applications
Operation Activated by touch key, touch-free using IR sensor
(draft shield M), or gesture sensor (optional) learning capability
Also, check out A&D FZ-120i FZ-i Series Precision Balance
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| capacity-g | 2200 |
| Communication | USB A, B, C, RS232, and Ethernet |
| Dimensions | 425 x 240 x 373 mm |
| display | MCE Essential User Interface |
| Draft-Shield | Manual draft shield for all models with 1 mg readability |
| lead-time | 1s |
| Legal-for-Trade | No |
| Linearity | Tolerance 5 mg Typical value 3 mg |
| list-price | 11556.24 |
| manufacturer-part-number | MCE2203P-2S00-E |
| model | Cubis II MCE |
| net-weight | 10.2 kg |
| pan-dimension | 140 mm x 140 mm |
| part-number | MCE2203P-2S00-E |
| readability-g | 0.01 |
| Spec Sheet | Spec_Sheet-Cubis.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10 Years |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

