Description
(draft shield M), or gesture sensor (optional) learning capability. Also, Check out Balances low price | Data Support Company
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| capacity-g | 5200 |
| Communication | USB A, B, C, RS232, and Ethernet |
| Construction | Die-cast aluminium, plastic PBT, optiwhite float glass and stainless steel, aluminium trim |
| Dimensions | 315 x 240 x 61 mm |
| display | TFT touch screen with readable display and easy to operate user interface |
| Draft-Shield | Automatic analytical balance draft shield with learning function for all models with 0.01 mg, 0.1 mg or 1 mg |
| Legal-for-Trade | No |
| Linearity | Tolerance 5 mg Typical value 3 mg |
| list-price | 17458.60 |
| manufacturer-part-number | MCE5203P-2S00-A |
| model | Cubis II MCE |
| net-weight | 5.9 kg |
| pan-dimension | 140 x 140 mm |
| power | 100 to 240 V (± 10%) |
| readability-g | 0.005 |
| Spec Sheet | MCE5203P-2S00-A_Spec_Sheet.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10-year limited warranty is valid for Cubis® II lab balances purchased and located in USA and Canada and are subject to the terms and limitations set out in the Sartorius Terms and Conditions of Sale (USA). |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

