Description
This scale from Torbal is designed for Small Specimen Weighing,Professional Laboratory Weighing applications.It has dimensions of 120 mm and a Backlit LCD display featuring an Internal Automatic Calibration.0.001g w/ Automatic Internal Calibration. The AG100 is one of our best entry level precision scales. This laboratory balance is ideal for weighing small loads in applications that demand high accuracy and precision. Auto calibration keeps the scale calibrate at all times. The scale includes 12 weighing functions, and it is equipped with USB, RS232, and PS2 interface ports.
Click here for Industrial Scales: Your Ultimate Guide to Precision and Durability
Specifications
| Applications | Weighing. Parts Counting. Animal Weighing. Check Weighing. Display Hold. Percent Weighing. Totalizing. Check Counting. Compounding. SQC Quality Control. Filtering |
|---|---|
| brand | Torbal |
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 100 |
| communication | RS232 and USB |
| construction | Die-cast housing, Stainless steel pan |
| dimensions | 216 x 345 x 90 mm (8.5 x 13.6 x 3.5 in) |
| display | LCD |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | +/- 0.002g |
| list-price | 1749.57 |
| Manual | AG100_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | AG100 |
| operating-temperature | +15C to +30C |
| pan-dimension | 120 mm diameter |
| Power | AC adapter |
| readability-g | 0.001 |
| repeatability | 0.001 g |
| stabilization-time | 3s |
| Warranty | 1 year manufacturer's limited warranty |
| Weighing-Units | Gram, Milligram, Kilogram, Carat, Pound, Newtons, Grains, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

