Description
Automatic Internal Calibration.Electromagnetic Loadcell.4 Weighing Functions.9 Units of Measure.Ports: USB | RS232.Die-cast Metal Housing | ABS Upper Housing
Click here for Torbal DRX-4C2-320 Automatic Pill Counters & Scales, 320 g Capacity, 0
Specifications
| Applications | Weighing. Parts Counting. Animal Weighing. Check Weighing .Display Hold. Percent Weighing. Totalizing. Check Counting. Compounding. SQC Quality Control. Filtering |
|---|---|
| brand | Torbal |
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 3000 |
| communication | RS232 and USB |
| construction | Die-cast housing, Stainless steel pan |
| dimensions | 216 x 345 x 90 mm |
| display | LCD |
| Legal-for-Trade | NTEP Approved |
| linearity | +/- 0.02g |
| list-price | 1963.90 |
| Manual | AG3000L_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | AG3000L |
| operating-temperature | 15°C to +30°C |
| pan-dimension | 165 x 165 mm |
| Power | 120VAC 60Hz |
| readability-g | 0.01 |
| repeatability | 0.01 g |
| stabilization-time | 3s |
| Warranty | 1 year manufacturer's limited warranty |
| Weighing-Units | Gram, Milligram, Kilogram, Carat, Pound, Newtons, Grains, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

