Description
500g x 0.001 w/ Automatic Internal Calibration. With 500g capacity and a resolution of 1mg the AGC500 provides an outstanding capacity to resolution ratio. This precision laboratory scale is very reliable and easy to use. The durable and rugged design makes it perfect for laboratory use. The automatic internal calibration feature guarantees accurate results at all times and makes this balance essentially maintenance free.
Click here for Industrial Scales: Your Ultimate Guide to Precision and Durability
Specifications
| Applications | Weighing. Parts Counting. Animal Weighing. Check Weighing. Display Hold. Percent Weighing. Totalizing |
|---|---|
| brand | Torbal |
| calibration | Internal calibration |
| capacity-g | 500 |
| communication | RS232 and USB |
| construction | Die-cast housing, Stainless steel pan |
| dimensions | 216 x 345 x 90 mm (8.5 x 13.6 x 3.5 in) |
| display | LCD |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | +/- 0.002g |
| list-price | 1756.62 |
| Manual | AGC500_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | AGC500 |
| operating-temperature | +15C to +30C |
| pan-dimension | 120 mm diameter |
| Power | AC adapter |
| readability-g | 0.001 |
| repeatability | 0.001 g |
| stabilization-time | 3s |
| Warranty | 1 year manufacturer's limited warranty |
| Weighing-Units | Gram, Kilogram, Carat, Pound, Newtons, Grains, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

