Description
300 lbs (150kg) x 0.1 lbs (50g) Excellent crane scale with the highest capacity of the BAS series. Has a rugged strain gauge and steel metal housing. Affordable scale equipped with RS232 interface port and LCD display. Opto-Isolator. Internal Rechargeable Lead Acid Battery. Sealed front panel. Steel Metal Housing. Data transfer and printing. HR - high resolution key. B/G - gross / net toggling.
Click here for Industrial Scales: Your Ultimate Guide to Precision and Durability
Specifications
| accuracy | Accuracy Class: III |
|---|---|
| Applications | Parts Counting. Percent Weighing. Recipe Making. Totalizing. Animal/Dynamic Weighing. Check Weighing. Auto-tare. Tare storing. Filtering. Min/Max Indication |
| asin | B009S7CCIY |
| battery | Internal Rechargeable Lead Acid Battery |
| brand | Torbal |
| capacity-lb | 300 |
| communication | RS232 Bidirectional Port |
| construction | Stainless steel |
| dimensions | 195 x 165 x 100 mm (7.7 x 6.5 x 3.9 in) |
| display | Large backlit LCD display |
| gtin | 728028234701 |
| lead-time | 2 |
| Legal-for-Trade | No |
| list-price | 1015.06 |
| Manual | BA150S_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | BA150S |
| operating-temperature | -10C to +40C |
| readability-lb | 0.1 |
| repeatability | 0.01 lb |
| stabilization-time | <3s |
| tare-range | -300 lb |
| units-of-measure | Grams/Carats/Pounds/Ounces/Ounces Troy/Pennyweights/Newton |
| Warranty | 12 months |
| Weighing-Units | Gram, Carat, Pound, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?




