Description
Specifications
| accuracy | Accuracy Class: III |
|---|---|
| Applications | Parts Counting. Percent Weighing. Recipe Making. Totalizing. Animal/Dynamic Weighing. Check Weighing. Auto-tare. Tare storing. Filtering.Min/Max Indication |
| asin | B009S7C02C |
| brand | Torbal |
| capacity-lb | 300 |
| construction | Corrosion-resistant metal, Stainless steel pan |
| dimensions | 600 x 650 x 740 mm (23.6 x 25.6 x 29.1 in) |
| gtin | 728028234626 |
| lead-time | 2 |
| Legal-for-Trade | No |
| list-price | 1285.66 |
| Manual | BA153_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | BA153 |
| operating-temperature | -10C to +40C |
| pan-dimension | 600 x 485 x 140 mm |
| readability-lb | 0.1 |
| repeatability | 0.005 lb |
| stabilization-time | < 4s |
| tare-range | -300 lb |
| Warranty | 12 months |
| Weighing-Units | Gram, Carat, Pound, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

