Description
600 lbs (300kg) x 0.2 lbs (100g) The highest capacity scale of the BA series. Very accurate, rugged, and durable. With a capacity of 600lbs and accuracy of 0.2lbs the BA303 offers outstanding performance with excellent return on investment. Made to withstand heave usage. Features a large LED display and a rugged strain gauge load cell. equipped with an RS232 interface which makes it ideal for transferring results to a PC or printer.
Specifications
| accuracy | Accuracy Class: III |
|---|---|
| Applications | Parts Counting. Percent Weighing. Recipe Making. Totalizing. Animal/Dynamic Weighing. Check Weighing. Auto-tare. Tare storing. Filtering.Min/Max Indication |
| asin | B009S7C1DA |
| brand | Torbal |
| capacity-lb | 600 |
| construction | Corrosion-resistant metal, Stainless steel pan |
| dimensions | 600 x 650 x 740 mm (23.6 x 25.6 x 29.1 in) |
| gtin | 728028234633 |
| lead-time | 2 |
| Legal-for-Trade | No |
| list-price | 1386.11 |
| Manual | BA303_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | BA303 |
| operating-temperature | -10C to +40C |
| pan-dimension | 600 x 485 x 140 mm |
| readability-lb | 0.2 |
| repeatability | 0.02 lb |
| stabilization-time | < 4s |
| tare-range | -600 lb |
| Warranty | 12 months |
| Weighing-Units | Gram, Carat, Pound, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

