Description
600 lbs (300kg) x 0.2 lbs (100g) Industrial floor scale with extra-large19.7in x 23in platform for weighing objects with big volumes. Has the highest capacity of the BAC series and includes great features such as parts counting and dynamic weighing. It is very rugged and has all necessary units of measure. Equipped Large 13mm x 18mm LED Data Display, RS232 and opt isolator interface ports.
Specifications
| accuracy | Accuracy Class: III |
|---|---|
| Applications | Parts Counting. Percent Weighing. Recipe Making. Totalizing. Animal/Dynamic Weighing. Check Weighing. Auto-tare. Tare storing. Filtering.Min/Max Indication |
| asin | B009S7BW6C |
| brand | Torbal |
| capacity-lb | 600 |
| construction | Corrosion-resistant metal, Stainless steel pan |
| dimensions | 510 x 730 x 850 - 870 mm (20.1 x 28.7 x 33.5 - 34.3 in) |
| gtin | 728028234558 |
| lead-time | 2 |
| Legal-for-Trade | No |
| list-price | 1091.86 |
| Manual | BA303C_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | BA303C |
| operating-temperature | -10C to +40C |
| pan-dimension | 500 x 600 x 150 mm |
| readability-lb | 0.2 |
| repeatability | 0.02 lb |
| stabilization-time | < 4s |
| tare-range | -300kg |
| Warranty | 12 months |
| Weighing-Units | Gram, Carat, Pound, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

