Description
150 lbs (60kg) x 0.05 lbs (20g) Excellent platform scale with dynamic weighing and parts counting. Features our computer enhanced strain gauge technology. Very user-friendly and equipped with all the necessary units of measure. It also has a large LED display, RS232, and opt isolator interface port.
Specifications
| accuracy | Accuracy Class: III |
|---|---|
| Applications | Parts Counting. Percent Weighing. Recipe Making. Totalizing. Animal/Dynamic Weighing. Check Weighing. Auto-tare. Tare storing. Filtering.Min/Max Indication |
| asin | B009S7BVCC |
| brand | Torbal |
| capacity-lb | 150 |
| communication | RS232 port for data transfer and printing |
| construction | Corrosion-resistant metal, Stainless steel pan |
| dimensions | 400 x 620 x 850 - 870 mm (15.8 x 24.4 x 33.5 - 34.3 in) |
| display | Large 125 x 40mm LED displa |
| gtin | 728028234534 |
| lead-time | 2 |
| Legal-for-Trade | No |
| list-price | 880.34 |
| Manual | BA60C_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | BA60C |
| operating-temperature | -10C to +40C |
| pan-dimension | 400 x 500 x 125 mm |
| readability-lb | 0.05 |
| repeatability | 0.005 lb |
| stabilization-time | < 4s |
| tare-range | -60kg |
| Warranty | 12 months |
| Weighing-Units | Gram, Carat, Pound, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

