Description
2,100g (4.4lbs) x 0.1g (0.0005lbs) High capacity battery operated general purpose scale. Ideal for entry level weighing applications. equipped with a computer enhanced strain gauge, large weighing pan, backlit LCD display, USB and RS232 interface ports, all in a small compact design. Click here for Industrial Scales: Your Ultimate Guide to Precision and Durability
Specifications
| Applications | Parts Counting. Percent Weighing. Recipe Making. Totalizing. Animal/Dynamic Weighing. Check Weighing. Auto-tare. Tare storing. Filtering. Min/Max Indication |
|---|---|
| brand | Torbal |
| capacity-g | 2100 |
| construction | Stainless steel pan |
| dimensions | 175 x 245 x 80 mm (6.9 x 9.6 x 3.1 in) |
| gtin | 728028234480 |
| lead-time | 2 |
| Legal-for-Trade | No |
| linearity | +/- 0.2g |
| list-price | 686.08 |
| Manual | BTA2100_Manual.pdf |
| manufacturer-part-number | BTA2100 |
| operating-temperature | -10C to +40C |
| pan-dimension | 145 x 125 mm |
| readability-g | 0.1 |
| repeatability | 0.2 g |
| stabilization-time | <3s |
| tare-range | -2100g |
| usb-port | B Type |
| Warranty | 12 months |
| Weighing-Units | Gram, Milligram, Kilogram, Carat, Pound, Ounce, Ounce Troy, Pennyweight, Newton |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

