Description
The modular weighing system Cubis® II can be individually configured from different components. The ability to combine the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis® II balance to all weighing tasks. The Cubis® II range of premium laboratory balances with a maximum load between 2.1 g and 70 kg and a readability between 0.1 μg to 1 g provide the ideal model for every application.
Click here for Mettler Toledo Analytical Balances
Specifications
| brand | Sartorius |
|---|---|
| capacity-g | 1200 |
| Communication | USB A, B, C, RS232, and Ethernet |
| Dimensions | 425 x 240 x 373 mm |
| display | MCE Essential User Interface |
| Draft-Shield | Manual draft shield for all models with 1 mg readability |
| lead-time | 1s |
| Legal-for-Trade | No |
| Linearity | Tolerance 2 mg Typical value 1 mg |
| list-price | 10335.66 |
| manufacturer-part-number | MCE1203S-2S00-E |
| model | Cubis II MCE |
| net-weight | 10.2 kg |
| pan-dimension | 140 mm x 140 mm |
| part-number | MCE1203S-2S00-E |
| readability-g | 0.001 |
| Spec Sheet | Spec_Sheet-Cubis.pdf |
| stabilization-time | 1s |
| Warranty | 10 Years |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

