Description
GF/A 2.1CM 100/PK
Glass Microfiber Binder Free Grade GF/A circles, 21 mm, 100/pk. Offers fine particle retention and high flow rate, as well as good loading capacity.
Click here for PALL 4252 Integrity Test Kit - Integrity Test Kit, includes pressure g
Specifications
| air-flow-rate | 4.3 s/100 ml/in2 |
|---|---|
| brand | Whatman |
| diameter-cm | 2.1 cm |
| diameter-mm | 21 mm |
| grade | GF/A |
| iw-tremont-equivalent | A2100 |
| lead-time | 5 |
| list-price | 46.76 |
| manufacturer-part-number | 1820-021 |
| model | Grade GF/A |
| part-number | 1820-021 |
| pore-size | 1.6 |
| quantity-per-pack | 100 |
RETURNS, EXCHANGE & REFUNDS
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Net 30 Terms
We offer Net 30 terms for qualified business customers, allowing you to receive your order now and pay within 30 days of the invoice date.
Frequently Asked Questions
If we still haven't answered your question, you can contact us below and we will get back to you as soon as possible.
You may also like
Recently viewed
Why Buy From Data Support Co?

